YAS-I MUHARREM ORUCU

 

Muharrem ayı içerisinde masumu pak orucu 3 gün yas-ı matem orucu 12 gün toplam 15 gün oruç tutuyoruz.  Covit 19 salgından kaynaklı, bulaşıcılığı azaltmak için Cem evindeki muhabbeti kaldırdık. Can, insan kutsal değerdir. Sosyal yaşamını etkileyecek sağlık sorunlarından kaynaklı problemler yasamamak için böyle bir karar alındı.

Yaş-ı matem imam Hüseyin ve 72 kişinin Kerbela’da 10 ekim 680 yılında günlerce susuz, bırakıldıktan sonra kolları, kesilip oklanması sonu şehit edilmeleri tüm insanlığın yüreğine kor ateş̧ düşürdü. Yezidi’n İslam Halife’si olarak, peygamber efendiniz in ev halkına yaptığı bu katliam ve işkence, tüm ehlibeyt ve insanlık sevgisini yüreğinde taşıyan insanlar tarafından o gün den bu güne her yıl oruç̧ tutulur. Masumu pak orucu; imam Hüseyin amcasının oğlu Müslim akil i ve 2 küçücük 8-10 yaslarında çocuklarıyla beraber küfeye gönderdi. “Orada bizleri istiyorlar, mektup yazıp çağırıyorlar, git haber ver biz geliyoruz. ” Bunun haberini alan küfede ki yezit taraftarları bu masum kişileri katlettiler. Onun için 17-18-19 Ağustos 2020 de masumu pak orucu tutuluyor.  (temiz kalpli suçsuz insanlar) bu aynı zamanda dünyanın neresinde masum insan öldürülürse onunda bir anlamıyla yasını çekme, onların ölümüne engel olamamanın verdiği insanlık sorumluluğunu hatırlama olarak da görebiliriz. Devamında 12 gün daha oruç̧ tutuluyor. Orucun sonunda aşure pişiriliyor. Kerbela’da katliamın sonunda sağ kurtulan canlar 10 muharrem 680 de imam Hüseyin ve diğer kerbala şehitleri toprağa sırlanıyor. Elde kalan malzemelerle 12 muharremin sonunda bir çorba yapılıyor o da günümüz deki aşure çorbası olarak canlara sunduğumuz aşure çorbası. Hemen hemen çok evler de kaynatılır, eşe dosta yakın komşuya verilir.

Kurban tıglanmasının (kesilmesi) nedeni bu katliamda karahumma hastası olan imam Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in çadırına hiç̧ biri yanaşmıyor, yanaşamıyor. Karahumma hastalığı bize bulaşıp oluruz diye. öylede dünyalığı, canını seven insanlar.Ondan kaynaklı imam Zeynel Abidin sağ̆ kurtuldu diye şükür peygamber efendimizin soyu epdel (soyu devam etmeyen) olmadı diye kurbanlar tıklanıyor tüm insanlara dağıtılıyor. Allah rızası için. bu gün Ocak dedeleri ve Mürşidimiz Hünkar Hacı Bektaş Veli seyit olarak bilinir. (imam Hüseyin nin oğlu Zeynel Abidin soyundan gelmektedirler.)

Muharrem ayında gün batımı oruç̧ acımı,  yapılır. Etli yemekler yenmez,  Düğün yapılmaz,  neşeli isler yapılmaz.  Su içilmez Yas-i matem olduğu için imsak uygulanmaz gece yenilen sade (bol çeşitli olmayan) yemeklerle oruç̧ tutulur. Allah cümle canların niyetlerini kabul etsin.

Hıdır Abdal evlatlarından

Dede Muharrem ERKAN