———,

“Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, FETÖ’nün hedefinin milli orduyu yok etmek olduğunu söyledi. Başbuğ, “Alevilerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden temizlenmesine yönelik hedefin öncelikli olduğunu gördük” dedi.

Yabancılardan kastınız?..

Avrupa Birliği de Amerika Birleşik Devletleri de rahatsızdı. İsimleri çoğaltabilirsiniz de…”

Alevileri neden hedef aldılar; Aleviler gerek inançları gereği, gerek yetişme tarzı gereği, yapılanları sorgulayan, neden? Niçin? Sorularına cevap ararken toplumsal barışın anlam ve önemini bilenlerdir. Biat kültürünün yerine mantığı ön plana alan Sebep, sonuç ilişkilerini analiz eden bir yapıdan geldikleri için  tehlikeli görülmektedirler. Alevi bir can eşine ve çocuklarına saygı, sevgi muhabbeti ile bağlıdır. Komşularına arkadaşlarına saygı, sevgi kültürüyle bağlıdır. Şunu iyi bilir yılda bir de olsa tüm canların huzurunda eşi ve çocuklarıyla beraber “ döktüğünü dolduracağına, ağlattığını güldüreceğine yıktığını kaldıracağına, küstüğüyle barışacağına, eline, beline, diline, sahip olacağına Aşına, eşine, işine sadık kalacağına, Kendisine yapılmasını istemediği bir hal hareketi bir başkasına yapmayacağına. Kendi hakkına razı olup başka birilerinin haklarını da kendi hakları gibi koruyacağına ikrar verir (söz) bu ikrar öyle bir ikrardır ki yerine getirmediğinde düşkünlük nedenidir toplumdan uzaklaştırma, ilişkilerin koparıldığı, babanın oğluna kızına gidip gelemediği, oğul kızın eş dost hısım akrabadan tüm ilişkilerin kesildiği anlamına gelen bir durumdur.  İşine sahip olmak demek, yaptığı işin gereğini tüm versiyonlarıyla yerine getirmek anlamındadır. Tüm aleviler şunu iyi bilir devlet soyut bir kavramdır devlet eliyle yapılan tüm erklerin bileşkesidir. devlet erkini eline geçiren hükümetler zaman zaman görülmüştür ki bu erki-gücü kötü amaçlı kullanmışlardır. Kendilerinin iktidarda uzun bir süre kalması adına devlet yapılanmasının ince ayarları ile oynanmış, toplumu bir birine düşürerek, halkın bu tartışmasından kendine taraf yaratarak iktidar da biraz daha uzun kalmasına neden olmuştur. Aleviler şunu iyi bilir yol hak demektir bu yol öyle bir yoldur ki her şeyden uludur. Yol- hak la bütünleştirmiş doğrunun dürüstün adaletin, halkının yanında durmayı yeğlemiştir. Avrupa ve ABD de bunu iyi bildiği için onlarında işine gelmektedir. Bakın günümüzde bir tek alevi vali göremezsin, bürokrat üst yönetici göremezsin, ellerinden gelse memur bile yapmayacaklar ama şunu da çok iyi bilmektedirler ki işini çok iyi yapan bu kesim bürokrasi engeline takılmaktadır. Belediyelere çöpçü bile alınmamaktadır. Böyle bir pozitif ayrımcılığa uğrayan aleviler yine vatanını sevmekte elinden geldiğince gücü yettiğince işinin en iyisini yapmaya devam etmektedir.

Alevi felsefesi anlayışı karanlıkların, her türlü tarikat tipi örgütlenmelerin düşmanıdır, ilimin bilimin, aydınlığın barışın, kardeşliğin, sevginin, yaşanmasından yanadırlar. Onun için karanlık kafalı, düşünceli bağnaz yobazlar sevmezler, onun için kerbeladan günümüze kadar bu yola binlerce can vermişlerdir.