Kimle kardeş olacağız?

– Kerbela’da, Yezid’le Hz. Hüseyin bugün karşı karşıya gelse, bizim safımız Yezid’in yanı olur diyenlerle mi?

– Tamam Yezid, Hz. Hüseyini şehit etmiştir ama  Yezid’de sonuçta bi sahabedir,saygıda kusur edemeyiz diyenlerle mi?

– İmamların ve Erenlerin türbelerini ,şirk yuvası olarak görüp ,onları yok etmeyi kendilerine amaç edinenlerle mi?

– Aleviliği sapkınlık olarak görüp,bunuda  her fırsatta haykıranlarla mı?

– Çocuklarımızı ,okullarda  ,sokaklarda ,teşhir edip kendisi gibi olmaya zorlayanlarla mı?

– Hâla günümüzde bile ,Aleviler “mum söndü yapıyormuş” diyip değerlerimizi aşalıyanlarla mı?

-Yada bizden olupta ,kendi içimizde yezidleşenlerle mi?

Sorarım size “kimle kardeş olacağız!” yada söyle sorayım  soruyu “eşit olmayan hangi halk kardeş olabilir?”

Sizi bilmem ama ben, eşit olmadığım hiçbir halkla kardeş olamam. Hele de yukarda sıraladığım kişilerle eşit olsamda kardeş olamam.
Bilenler bilir, bilmeyenler ise belki bu yazımı okurken öğrenir. “Hz muhammed Gadir-hum da kendisi hakka yürüyünce, yerine vasi olarak Hz. Ali’nin geçeceğini tebliğ etmiştir. Bunu yapmasında ki sebep ise; hakka yürüdüğünde ,islam corafyasında ikilik çıkacak ve kendisine gönülden bağlı olanlar azınlıkta kalacakdı. Bunun önüne geçmek için Hz. Ali’yi kendisinden sonra halifelik mertebesini yükselecek kişi olarak belirlemiş ve bunu  inananlara tebliğ etmiştir. Buna rağmen Hz. Muhammed hakka yürüyünce gadir-hum da ikrar verenler ikrarından dönmüş, güce biat etmişlerdir. İnandıkları peygamberin cenazesine bile korkudan katılmamış ve cenazenin 3 gün çöl sıcağında kalmasını seyretmişlerdir.

Aynı acı durum torunu Hz. Hüseyin içinde gerçekleşmiştir. Hz. Hüseyin’le hareket edip yola çıkan binlerce insan, Yezid’in ordusunun savaşa hazırlandığını duyunca. Hz. Hüseyin bu savaşı kazanamaz korkusuyla  çıktıkları yoldan geri dönmüş inandıkları, Hz. Hüseyin ve davasına ihanet etmişlerdir. Hz. hüseyin yanında kalan 72 yaveriyle  doğru bildigi yolda yürümüş ve eli kılıç tutan yiğitler ile iki yaşında ki Ali Asker  kerbala da şehit düşmüştür. Hasta olan Zeynel Abidin ve ve kadınlar çıplak develerde sürgün edilmiş ve esir tutulmuşlardır. Bu yazıyı okuyanlar, “bunu neden yazıyorsun?, bunu zaten biliyorduk.” Diye bilir yada  bundan bizene diyenlerde çıkabilir içinizden  ama yazıyı okumaya devam edin. Bugün Hz. Hüseyin’in yolunu ve davasını güdecez diye birileri ortaya çıksa eminim ki peşinden gidecek 72 kişiyi dahi bulamıycaktır.
Buna sebep ise bir yandan yozlaşmamız diğer yandan bireyselleşmemiz , çünkü bizler ,okumadan âlim çalışmadan zengin olma gayretine düştük, çünki bizler biz olmaktan çıktık, ben olmayı başardık ama  bu başardığımız şeyin bedelini çok ağır ödeyeceğiz emin olun. Yarın öbürgün sizden doğanlar size düşman olacak içinde bulunduğunuz ”Araf(boşluk)”tan  birileri gelecek ve çocuklarınıza kendi doğrularını öğretecek. İşte o çocuklar, ögrendikleri, o doğrularla size düşman olacak buna örnek olarakta, aşırı radikal dini  (işid, el nusra gibi )  terör örgütlerine katılan Alevi gençlerinin  günümüzde 3.000 (üç bin) lerle ifade ediliyor olmasıdır. Bu  Alevilerle ilgili olan kısmıydı. Laik ve cumhuriyetçiyim diyen,ailelerin çocuklarının durumları ise Alevilerinkinden farklı değil emin olun  neyse konuyu anlayan anladı anlamayana ise yapacak çok şey var oturup tekrar anlatacaz  Aşk ile…

Dede Çetin PEHLİVAN