Her insan için demokrasi önemli olabilir, önemlidir kuşkusuz. Alevi inancında önemli bir yere sahiptir Demokrasi.  Alevi olan bir aile reisi, yaşadığı toplumda, devlette o yapının hukuksal davranış ve hal hareketle sınırlıdır tüm faaliyetleri. Gün olur yasa hukuk tanımaz güvenlik güçleri tespit eder yargı da cezalandırır. Gün olur tespit edemez, kimse görmez bilmez yapanın yanına kar kalır elini kolunu sallaya sallaya en güzel bir biçimde yaşamını idama ettirir.  Suçluyu gören bilen söylemez. Gerek duymaz beni ilgilendirmez der. Gider yoluna. Hatta şöyle bir deyim toplumda yer bulmuştur. “bana değmeyen yılan bin yaşasın”   bu genel kabul görmüş gibi durmaktadır ortada hatta bir zamanlar bu ülkeyi idare eden Başbakan “benim memurum işini bilir” diyerek memur rüşvet alıyorsa beceriklidir kanısını toplumda uyarmıştır.  Toplumsal olarak köy kent büyük şehirlerde yaşıyoruz. Toplumun ortak malı olan kaldırımlar birileri tarafından işkâl edildiğinde, işi kolluk görevlilerine veya o bölgeyi idare eden mülki idare amirlerine atıyoruz. Yada hepimizin çok iyi bilmesine rağmen yanlış yapanların suçlu olduğunu, “bal tutan parmağını yalar” diyerek genel anlamda toplum suç işlemeyi doğal normal bir hal hareket haline de getirebiliyor.  Hepimizin ortak kanısı Toplumun düzelmesi ailelerden başlar.  Aileler ne kadar bilgi, bilinç, kültür düzeyi yüksek se  o toplum, millet, ulus o kadar güçlü, başarılıdır.

Aleviler Cem ibadetine başlarken ilk işleri o cemde bulunan tüm insanlardan dede “7 den 70 e eşikten içeride bulunan tüm canlar aranızda küskün dargın, sorunu, şikayeti,  problemi, olan canımız var mı? Varsa hak meydanına gelsin dile gelsin bile gelsin hakkını talep etsin. Yoksa Allah eyvallah desin. Diyerek canlar bir birinizden hoşnut razımızınız? Diye sorar canlarda Allah eyvallah diye Rızalık verir. Ya da Ailesi veya orda bulunan her hangi bir candan şikâyeti dile getirir Hak meydanında o cem de bulunan tüm canların kararıyla ortak akıl yolu bulunur. Onun için toplumun temel direği olan Aile yapısını düzenli hale getirecek olan Cem evlerine yasal hakları verilmelidir.

Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyük şehir belediye başkanlığını 13 bin oy la kazandı.  Siyasi erk bu kadar oyla seçim kazanılmaz diyerek, Anayasa mahkemesini de devreye sokarak halkın iradesine sivil bir darbe yapıldı. Bu ülkede yaşayan bireyler olarak hepimiz tedirgin olduk. Halkın iradesi askıya mı alınıyor. Anti demokratik uygulamalar yaygınlaştırılarak, toplumun iradesi yok mu sayılıyor? Kaygısı herkes gibi bizi de derinden endişelendirdi.  Tokat Pir Sultan Kadınlar komisyonunun öncülüğünde şükürler olsun biraz zor da olsa İstanbul’da halkın iradesi sandığa yansıdı diye bu gün Kurbanlarımızı tığladık, lokmalarımızı tüm canlarla bu akşam pay edeceğiz.

Kurbanlarımız kabul muratlarımız hâsıl olması dileklerimizle hak lokmalarımızı kabul etsin.

Muharrem ERKAN

Şube Bşk