Alevi köyüne ayrımcılık

Cumhuriyet gazetesinde bu gün yayınlanan habere Tokat Valisi Ozan BALCI dan açıklama geldi.

Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Alevi yurttaşların yaşadığı Güzelyayla köyünün yolu, 20 yıldır asfaltlanmayı beklerken yanı başında Sünni yurttaşların yaşadığı köylerin yollarının defalarca asfaltlanması, ayrımcılık iddialarını yeniden gündeme getirdi.

Güzelyayla muhtarı Yavuz Türk, “Biz yıllardır bu sıkıntıyı çekiyoruz, bir türlü bizim köyün yolu yapılmıyor. Çevredeki diğer köylere üçüncü asfalt yapıldı. O köylerin virajlarına ayna bile taktılar. Yetkililer programa alındı, yapacağız ancak ‘ödenek yok’ diyorlar. Ne hikmetse bizim köy için bir türlü ödenek çıkmıyor. Yeşilkaya köyü halı saha istedi ve en kısa sürede il özel idaresi köye halı saha yaptı. Çevre köylerin göletleri, yayla yolları bile yapılmış. Beş buçuk kilometrelik yolumuzun yapılıp asfaltlanmasını istiyoruz” dedi.

İKTİDAR PARTİSİ CEZALANDIRIYOR

Güzelyayla Köyü Dernek Başkanı Durmuş Yılmaz da köylerinin iktidar partisine oy vermediği için cezalandırıldığını savunarak “Tek hizmet gitmeyen köy, bizim köy. İktidar kim olursa olsun bu ülkede yaşayan tüm vatandaşlara eşit hizmet verilmeli. Çevredeki diğer köylere hizmet yapılıp da bizim köye yıllardır hizmet götürülmüyorsa bu ayrımın somut kanıtıdır” dedi.

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muharrem Erkan, Alevilere yönelik ayrımcılığın her alanda sürdüğüne belirterek “Aynı devletin yurttaşıysak, kanunlar önünde eşitsek bu ayrımcılık niçin yaşanıyor” diye sordu.

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan Alevi Köyünün yolları 20 yıldır asfaltlanmadı! “Ne hikmetse bizim köy için ödenek çıkmıyor” haberi kesinlikle yanlıştır, gerçeğe aykırıdır, gerçekliği yansıtmamaktadır. Haber, kamuoyunu yanlış düşünceye yönlendirmeye yönelik kasıtlı bir haberdir.

Şöyle ki; köylerimize alt yapı ve üst yapı hizmetlerini götürürken herhangi bir ayrım yapılması mümkün değildir. Köylere kamu hizmetleri götürme ölçütlerimiz; hizmetin

etkinliği, verimliliği, aciliyeti ve kamu kaynaklarının etkin kullanılması ölçütleridir.

Bu bağlamda, haberde bahsedilenin aksine Güzelyayla Köyümüzün Niksar ile bağlantısını sağlayan yol devletimizin imkânları ile 2017 yılında yapılmış olan asfalt bir yoldur. Köylülerimiz ikinci bir alternatif asfalt yol talebinde bulunmaktadırlar. Talep edilen bu yol halihazırda stabilize olup köy yolları asfalt yapım programımızdadır.

Güzelyayla Köyümüze devlet imkanları ile içme suyu ve köy içi parke taş döşemesi yapılmış olup, ayrıca bu yıl içerisinde kanalizasyon ve sulama suyu ikmal inşaatları

tamamlanmıştır. Bunun yanında bu yıl Güzelyayla Köyümüze 100 dekar alanda ceviz dikimi yapılacaktır.

Köylerimize hizmet sunumunda; kaynakların etkin kullanımı, aciliyet, grup köy hizmeti önceliği, hizmetlerin etkililiği, etkinliği, verimliliği, nüfus yoğunluğu gibi objektif kriterler baz alınarak hizmet sunulmaktadır. Başkaca da herhangi bir ayrım söz konusu değildir. Dolayısıyla haber, gerçeği yansıtmayan, yanlış, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı bir haberdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

tokat valiliği bu açıklamayı yaptıktan sonra Güzelyayla Muhtarı Yavuz TÜRK  köylerinin parke taşı Niksar Belediyesi tarafından döşendigini, 2020 yılında proğramda olmasına rağmen yollarının yapılmadıgını,  2017 yılında güzelyayla yağmurlu arası yol yapıldıgını, köylerinin güzelyayla Niksar arasındaki 6 kilometrelik stibilize yolun yapılmasını istediklerini, niksara köylerinin uzaklığı 17 km diger yoldan gidildiginde 10 km daha uzayarak 27 km ye cikacagını söyledi.